Jak vybrat vařič?

Výběr vhodného vařiče je velmi důležitý, protože ne vždy platí, že ten nejvýkonnější, je ten nejvhodnější. Jiný vařič bude vhodný do hor, jiný do kempu a jiný do karavanu nebo do chaty.

1) Vařiče do hor

Správný vařič do hor by měl být malý, lehký, výkonný a spolehlivý. Obvykle se takové vařiče vyrábí se závitem 7/16´´ pro připojení na kartuši. V naší nabídce se k těmto vařičům řadí HPX100 a HPX200 od firmy Highlander.

Rozebiratelné spojení je výhodné ze dvou důvodů: a) rozmontovaný vařič se lépe skladuje v batohu a nehrozí jeho poničení, b) kartuše je opatřena samotěsnícím uzávěrem a tak nehrozí náhodné otevření plynového kohoutu a  úniku plynu. Kartuše se vyrábí v několika objemech a tak je možné vzít s sebou právě takovou, která vydrží po dobu pobytu venku. Nejčastější jsou kartuše 300 g a 500 g. Na víkendové výlety obvykle stačí 300 g.

2) Vařiče do kempu

Do kempu je možné použít větší škálu vařičů a to podle toho, jak velký máte stan, jak dlouho budete kempovat, jestli jste autem nebo ne atd. Určitě lze použít i vařiče určené do hor, a to zejména pro ty, kdo nepojedou autem. Jako levnější variantu lze doporučit vařiče COUNTRY a TRAMP - jsou sice o něco větší a mají nižší výkon, ale pro kempování to obvykle stačí. Pro krátkodobé kempování lze doporučit i vařič STING, u něj ale lepší, když jste na jednom místě, kde vypotřebujete celou kartuši. Při přenosu hrozí únik plynu (i když toto riziko je poměrně malé).  Pro delší kempování je takové vaření ale poměrně drahé a nelze použít příliš velký hrnec.

Pokud cestujete autem, určitě se vyplatí jednoplotýnkový vařič CAMPING K620. Má větší hořák a jeho výkon je jen o něco nižší, než u vařičů do hor. Velká plotýnka navíc umožňuje použít větší hrnec a to se vyplatí hlavně pro rodiny a při vaření těstovin. Vařič CAMPING je určen pro zálohované PB lahve 2 kg, které je možné vyměnit skoro kdekoli na benzínce a cena plynu je tak mnohem nižší než u kartuší, které nelze znovu plnit.

Porovnejte výkon jednotlivých vařičů v našem testu na YOUTUBE!

3) Vařič na tuhý líh

Tento vařič si zasluhuje samostatnou kapitolu, protože úplně vyniká mezi všemi ostatními vařiči. Jedná se o nejjednodušší typ vařiče, je velmi lehký, malý a skladný. Když dojde palivo (tuhý líh), dá se do něj přikládat suchým dřevem. Nevýhodou je dlouhá doba vaření a také poměrně velký otevřený plamen. Vařič na tuhý líh je velmi oblíbený pro turisty, kteří ho berou jen jako zálohu, pokud by nebylo možné rozdělat oheň, nebo pro občasné kempování. I přes určité nevýhody se jedná o jeden z nejoblíbenějších vařičů vůbec. 

Porovnejte výkon jednotlivých vařičů v našem testu na YOUTUBE!

4) Vařiče do karavanů a na chaty

Pro vaření v karavanech a na chatách nepotřebujeme vařiče, které jsou malé a přenosné. Jejich výběr se řídí spíš podle výkonu a praktického použití. Nejběžnější jsou jednoduché vařiče na dvoukilovou PB lahev, jako je CAMPING K620. Takový vařič má celkem velkou plotýnku a poměrně vysoký výkon, takže vaření je na něm rychlé. Pro ty, kdo chtějí mít vařič na stole a obávají se sklouznutí hrnce nebo převržení celého vařiče, sáhnou raději po vařiči CAMPING DVOUPLOTÝNKOVÉM. Ten je vhodný zejména do karavanů, kde je PB lahev často umístěna na bezepečném místě, aby se při jízdě nepřevrhla a s vařičem je spojena hadicí. Vařič CAMPING  DVOUPLOTÝNKOVÝ je nízkotlaký a proto na něm vaření trvá o něco déle. Na druhou stranu je ale bezpečnější na přepravu i při používání a to zejména, pokud máte děti.

Porovnejte výkon jednotlivých vařičů v našem testu na YOUTUBE!