Recenze - samonafukovací karimatka YATE Alpin

Souhrn

Stejně jako tomu je u kteréhokoliv typu karimatky také u té samonafukovací je potřeba dobře zvážit, pro jaký účel si ji pořizujete. Model Yate Alpin uspokojí ty, kteří nehledají kompromis. Potřebují karimatku o nízké hmotnosti, kompaktních rozměrech, při tom však s vysokou míru pohodlí a s dobrou tepelnou izolací. Z toho důvodu si tento model oblíbili příznivci vysokohorské turistiky a horolezectví, kteří svoji výbavu nosí na vlastních zádech a ocení každý ušetřený gram.

 

Parametry a vzhled

Alpin má klasický obdélníkový tvar, na svrchní straně je modrý a zespoda šedý. Rozměry 183 x 51 cm jsou kvůli zachování kompaktní velikosti a nízké hmotnosti vhodné pro člověka průměrné postavy. Kdo je mohutnější, vyšší, případně vyžaduje na spánek více prostoru, lépe ocení například samonafukovací karimatku Trekker long z nabídky Yate. Jedním z nejdůležitějších parametrů je tloušťka. 3,8 cm považuji za rozumný průsečík mezi skladností a komfortem. Hmotností 620 g se Alpin téměř vyrovná nafukovacím karimatkám. Toho dociluje díky lehkému materiálu povrchu i speciálně perforovanému jádru. V kombinaci s malými rozměry v zabaleném stavu 14 x 26 cm se bez problému vejde i do menšího batohu.

 

 

Balení a nafukování, ventil Reverse

Jako u každé samonafukovací karimatky, tak i v případě Alpinu platí, že se po otevření ventilu nafoukne částečně sama a na požadovanou tvrdost ji dofouknete ústy. Z mé zkušenosti jsou dvě fouknutí tak akorát. Alpin využívá ventil Reverse, s nímž je možné karimatku snadno a rychle nafouknout i vyfouknout. Při nafukování použijete praktickou polopropustnou vložku, která nepustí vzduch zpátky a zároveň s ním jemně regulujete tvrdost.

Při balení otevřete ventil a z karimatky se samovolně vyfoukne část vzduchu sama. Přehněte ji napůl a začnete pomalu rolovat a tím vytlačovat vzduch, ventil je nyní otočen opačně než při nafukování a vzduch se díky němu nenasaje nazpět. Následně zajistíte krytku a karimatku stáhneme stahovacím páskem, aby se nerozrolovala.

 

 

Vnější materiál

Svrchní část karimatky kryje lehký polyester 20 D pro zachování co nejmenšího objemu po sbalení a nízké hmotnosti. Materiál však nemá povrchovou úpravu zabraňující klouzání spacáku.

 

Vnitřní materiál, tepelný odpor

Tepelný odpor 4,0 Alpin předurčuje pro náročné podmínky a celoroční použití. Pěnovou vnitřní vrstvu Alpinu odlehčují vertikální a horizontální kanálky. V oblasti pod zády a boky, označené jako WARM ZONE materiál perforují pouze horizontálními kanálky a proto je zde více pěny pro zajištění dostatečné izolace.

 

Zacházení

Se samonafukovacími karimatkami je třeba vždy zacházet s opatrností a k ležení volit hladké povrchy, spát ve stanu nebo využívat další podložku. Jsou také citlivé na vyšší teploty, například za sklem auta, sušením na topení apod. Teplo poškodí laminaci jednotlivých vrstev, což se projeví vyboulením vrchního materiálu. Karimatku skladujte rozloženou a ventil nechávejte otevřený kvůli úniku vlhkosti.

 

 

Příslušenství

Společně s karimatkou získáte přepravní obal a stahovací popruhy, které pomohou dát karimatce potřebný tvar během balení. Uvnitř obalu najdete kapsičku na sadu na opravy, díky které si propíchnutou karimatku opravíte i v terénu.

 

PLUSY

+ Velice lehká a skladná

+ Pohodlná i při tloušťce 3,8 cm

+ Propracovaný design

+ Vhodná i pro extrémní podmínky (VHT, horolezectví)

+ Dobrý tepelný komfort umožňuje celoroční využití Warm zone - více pěny pod zády a

+ Warm zone - více pěny pod zády a boky pro lepší izolaci

+ Prodloužená záruka 4 roky

+ Praktický ventil Reverse umožňuje snadnější nafouknutí a vyfouknutí karimatky

+ Sada na opravu součástí balení

 

MINUSY

- Nutno používat na hladkém povrchu, jako všechny samonafukovací karimatky je náchylnější k propíchnutí

- Je potřeba šetrné zacházení - nevystavovat delší dobu přímému slunci nebo vysokým teplotám

- Nemá povrchovou úprava zabraňující klouzání spacího pytle

Zpět do obchodu