Recenze - nafukovací karimatka YATE SCOUT

Souhrn

Nafukovacích karimatek existuje na trhu mnoho variant a z toho důvodu je dobré si před koupí ujasnit, pro jaký účel ji chci používat. Jde mi o to, aby byla lehká a zabrala co nejméně místa v batohu? Chci se vyspat pohodlně jako doma na posteli?

Scout jde cestou co nejmenšího objemu a váhy. Z toho důvodu představuje ideální volbu pro cestovatele, kteří si chtějí zabalit co nejúsporněji, například na cyklo výlet nebo vícedenní túru s batohem. Pokud na výpravy jezdím autem a pár gramů a centimetrů navíc mě příliš nepálí, bude výhodnější poohlédnout se po jiném modelu, například Nomadu nebo Voyageru, případně některé ze samonafukovacích karimatek.

 

Parametry a vzhled

Scout se vyrábí ve dvou barevných variantách, petrolejově modré a šedé. Na rozdíl od ostatních nafukovacích karimatek z nabídky Yate má zaoblené rohy a v dolních partiích se zužuje, z důvodu co největší úspory objemu a hmotnosti. Rozměry 185 cm na délku, 55 cm na šířku a 5,5 cm na výšku jsou dostačující i pro většinu mužské populace. Základním materiálem je nylon 20 D, lehoučký a hladký materiál, který však při spaní na nakloněném povrchu a v kombinaci se spacákem trochu klouže. Scout používá oddělené čtvercové komory, které zabraňují pohybu vzduchu. Kvůli úspoře objemu a hmotnosti nevyužívá žádnou vnitřní izolaci, tepelný odpor činí 1,2, což jej předurčuje k použití v teplejších částech roku.

 

Balení

Scout se snadno balí s přehnutím napůl a obal si nechává větší vůli, takže se do něj vejde i malý nafukovací polštářek, případně nafukovací vak a sada na opravu, které však nejsou součástí balení. S velikostí po sbalení 8 x 21 cm a hmotností 400 g zabere minimum cenného místa. V kombinaci s lehkým spacákem a bivakem mám vše potřebné pro spaní  na letní túře a vše se bez problému vejde do malého batohu.

 

 

Nafukování

Pro nafukování jakékoliv nafukovací karimatky je vhodné používat vak, který není problém dokoupit zde. Lze jej využít i pro jiné účely, například jako nepromokavý obal na doklady, oblečení nebo elektroniku. Pokud vak nechci přikupovat, je důležité po použití karimatku nechat důkladně vyvětrat s otevřeným ventilem a vzduch v ní párkrát vyměnit.

K úplnému naplnění vzduchem stačí jediné nafouknutí vaku, což je výrazný rozdíl proti vyššímu modelu Nomad nebo Voyager. Z toho se odvíjí i pohodlí při spaní. Nelze počítat s tím, že se vyspím stejně příjemně jako na vysoké nafukovačce, osobně hodnotím pocit podobně, jako při spaní na vyšší pěnové karimatce.

 

Zacházení

Mnohokrát jsem slyšela poznámky typu "koupil jsem si nafukovací karimatku a propíchla se mi po prvním použití." Pokud s ní hodlám spát na ostré skále, potom žádná nafukovací karimatka nebude ta pravá volba, s čímž je nutné počítat. Osobně jsem s ní spala vždy na minimálně důkladně očištěném povrchu, jako je tráva nebo hlína. Lepší v tomto případě bude vždy hladký povrch, prkenná podlaha nebo pevnější podložka stanu. S nafukovací karimatkou je třeba se chovat s citem, na rozdíl od téměř nezničitelných pěnovek. Pro případ propíchnutí doporučuji dokoupit lepící sadu.

 

Ventil

Plochý ventil Flat s širokým otvorem pomáhá k rychlému nafouknutí i vyfouknutí karimatky a je kompatibilní s nafukovacím vakem. Díky záklopce se vzduch po nafouknutí nevypustí a ventil pouze zajistíme vrchní krytkou.

 

 

PLUSY

+ velice skladná a lehoučká, zabere minimum místa v batohu oddělené

+ komory zabraňují pohybu vzduchu v karimatce naddimenzovaný obal, do

+ kterého se vejde i lepící sada, malý nafukovací polštářek nebo

+ nafukovací vak široký Flat ventil, díky němuž se Scout rychle a snadno

+ nafukuje

 

MINUSY

- hladký nylonový povrch trochu klouže

Zpět do obchodu