Místo: Nepál, údolí Arun, sedlo Salpha Bhanjyang (3358m), sedlo Hurhure (4286m), Mera peak (6476m), sedlo Zatrwa La (4620m).
Termín: 23.4. – 12.5.2025
Povětrnostní podmínky při testu: různé, teploty od -15°C do +32°C, slunce, déšť, sníh
Celkový popis testování: testování probíhalo průběžně během treku údolím Arun z vesnice Phedi přes sedla Salpha Bhanjyang (3358m) a Hurhure (4286m) do vesničky Kothe, kde jsme se napojili na hlavní trasu k Mera peaku. Údolím do poslední vesničky pod Mera peak Khare (5000m) a následně na vrchol Mera peak (6476m). Zpět přes Kothe, sedlo Zatrwa La (4620m) do Lukly (2800m).
Podnebí: Z počátku teplé a vlhké (subtropické), asi po týdnu jsme se dostaly do oblasti vysokých hor nad 3500 m.n.m., kde každý den pršelo, v noci sněžilo a teploty v noci klesaly pod bod mrazu.
Solární panely a powerbanky SUNSLICE.
V dnešní době si málokdo dokáže představit život bez mobilního telefonu a platí to i o místních průvodcích a nosičích v Nepálu. I když tam často v horách není telefonní signál, v lodžiích je obvykle možné připojit se na wifi a díky tomu neztratíte kontakt s blízkými a máte dostupné informace o počasí, nějaké zprávy, hudbu, čtení, foťák a další potřebné věci. To, jestli v lodžii svůj přístroj nabijete ale jisté nemáte. Zásuvky nemusí fungovat, mohou být obsazené nebo se může vyskytnout jiný problém. Powerbanka a solární panel se tedy na treku rozhodně vyplatí. Vyzkoušel jsem novinku z nabídky YATE – powerbanku se solárními panely PHOTON od Belgického výrobce SUNSLICE a ukázalo se, že to byl výborný výběr. PHOTON je poměrně malá a relativně lehká powerbanka, která se nabíjí pomocí pěti vestavěných solárních panelů. Kapacita je sice „jen“ 4000 mAh, ale to bohatě stačilo na dobíjení telefonu, čelovky a foťáku. Když byl PHOTON prázdný, dal jsem jej hned ráno na slunce a během dvou hodin byl nabitý na 75%. O zbytek se postaral sluneční svit během dne, když jsem nechal powerbanku na batohu. PHOTON je možné dobíjet z panelů a zároveň z něj nabíjet nějaké zařízení. To jsem také využil. Elektrickým zařízením nesvědčí vysoké teploty, a tak bylo ideální nabíjet PHOTON hned ráno, kdy ještě nebylo horko, ale slunce svítilo naplno. Přes den bylo často hodně teplo, zatáhlo se nebo se udělal opar, takže nabíjení přes panely šlo pomalu. Ráno to bylo ale překvapivě rychlé a prokázalo se to jako dostačující.
Další, výrobek, který jsme od SUNSLICE testovali, byl solární panel FUSION FLEX 18W a používali jsme ho pro nabíjení powerbanky, telefonu a foťáku a byli jsme s ním spokojeni. Zkušenosti s nabíjením byly podobné jako u PHOTONU – nejlíp to šlo ráno, když byl sluneční svit jasný a bylo chladněji. Díky mnohem vyššímu výkonu panelů bylo ale nabíjení s FUSION FLEX rychlejší a fungovaly efektivněji i když byly pověšené na batohu. Výhoda obou zařízení je i v tom, že jsou hodně odolná proti poškození, a tak vydržela i občasný náraz na kámen při sundávání batohu anebo déšť. Jsou to prostě kvalitní výrobky určené pro pobyt v přírodě.
Parametry (Photon) :
Solární energie - 4W
Kapacita baterie - 4000 mAh
Výstup - 1x USB-A 12W: 5V/2.4V
Maximální výkon - 12W
Rozměr zavřené - 100 x 80 x 25 mm
Rozměr otevřené - 100 x 550 x 3 mm
Hmotnost - 220 g
Plusy
+ Nezávislost na zásuvkách
+ Možnost současného nabíjení powerbanky a zařízení z ní
+ Odolnost vůči nárazům a vlhku
+ Rychlé nabíjení
Mínusy
- Vysoká teplota a oblačno snižují výkon
- Na jedno nabití pouze 4000 mAh
Závěrečné hodnocení
Solární powerbanka SUNSLICE PHOTON se na treku v Nepálu osvědčila jako spolehlivý a praktický pomocník. Je lehká, skladná, a i přes nižší kapacitu zvládla bez problémů dobíjet všechna potřebná zařízení. Nabíjí rychle, funguje i v náročných podmínkách a možnost současného nabíjení a napájení je velkým bonusem. Do míst s omezeným přístupem k elektřině je to skvělá volba.