Recenze - karimatka YATE SCOUT

 

Místo: Nepál, údolí Arun, sedlo Salpha Bhanjyang (3358m), sedlo Hurhure (4286m), Mera peak (6476m), sedlo Zatrwa La (4620m).

Termín: 23.4. – 12.5.2025

Povětrnostní podmínky při testu: různé, teploty od -15°C do +32°C, slunce, déšť, sníh

Celkový popis testování: testování probíhalo průběžně během treku údolím Arun z vesnice Phedi přes sedla Salpha Bhanjyang (3358m) a Hurhure (4286m) do vesničky Kothe, kde jsme se napojili na hlavní trasu k Mera peaku. Údolím do poslední vesničky pod Mera peak Khare (5000m) a následně na vrchol Mera peak (6476m). Zpět přes Kothe, sedlo Zatrwa La (4620m) do Lukly (2800m).

Podnebí: z počátku teplé a vlhké (subtropické), asi po týdnu jsme se dostaly do oblasti vysokých hor nad 3500 m.n.m., kde každý den pršelo, v noci sněžilo a teploty v noci klesaly pod bod mrazu.

 

 

Souhrn

Lodžie jsou v Nepálu vybavené jednoduchými postelemi s matrací, kteráv je obvykle vyrobena z materiálu jako pěnové karimatky o síle asi 15 mm. Luxusní lodžie jsou vybavené i jednoduchými matracemi. Postele jsou tedy tvrdé, a i když mám tvrdou matraci rád, tak na tohle jsem si musel pár dní zvykat. Měl jsem s sebou karimatku SCOUT, ale nebyla zima, tak jsem byl líný ji vytahovat, bylo jednodušší si zvyknout. Karimatku jsem měl
připravenou do výškového tábora. I tam byly sice nějaké karimatky k dispozici, ale jednalo se o obyčejný molitan, a navíc trochu vlhký. Před tím nás předem varovali, a proto jsme každý nějakou karimatku měli. SCOUT se ve výškovém táboře hodil, protože odizoloval vlhko a bylo na něm teplo a v rámci možností a vzhledem k okolnostem i pohodlně. Byl jsem taky rád, že jsem s sebou vzal nový obal, který zároveň slouží jako vak na nafukování. Nemusel jsem karimatku nafukovat pusou a tím jsem ušetřil dech. Ve skoro 6000 m.n.m. už je to opravdu znát, při prudkém pohybu se zatočí hlava a člověk se rychle zadýchá. Bylo to sice 400 g navíc kvůli jedné noci, ale myslím, že se vyplatilo mít klidný odpočinek před výstupem na vrchol.

 

Parametry:

Délka - 185 cm

Hmotnost - 400g

Materiál - Nylon 20D

Šířka - 55 cm

Tloušťka - 5,5 cm

Tepelný Odpor - 1,2

 

Plusy

+ skladná a lehoučká karimatka

+ nafouknuto během chvilky (zvlášť při použití vaku)

 

Minusy

- menší komfort v porovnání s vyššími nafukovačkami

 

Závěrečné hodnocení

Karimatku SCOUT jsem měl připravenou hlavně do výškového tábora a tam se skutečně osvědčila. SCOUT dobře izoluje, je teplá a dá se na ní slušně vyspat i v extrémních podmínkách. Nový obal sloužící jako vak na nafukování byl příjemný bonus – ušetřit si trochu dechu ve výšce člověk opravdu ocení. V lodžiích nakonec zůstala sbalená, ale kvůli jedné klidné noci navíc rozhodně nelituji, že jsem ji nesl.