Nože MAM - portugalská tradice

Nože MAM – portugalská tradice.

Máme velkou radost, že YATE se od letošního jara stává oficiálním distributorem značky MAM - portugalského výrobce kapesních zavíracích nožů. Ty jsou snadno rozpoznatelné hlavně díky své dřevěné rukojeti.

Možná jste si nyní vybavili Opinel, který měl až do nynějška v outdoorových obchodech téměř monopol v segmentu dřevěných zavíracích nožů. Nože MAM jsou podobné a přitom jiné. Hlavním a nejviditelnějším rozdílem je pojistka nože proti nežádoucímu zavření. Po otevření nože MAM jeho pojistka automaticky zacvakne a drží. Drží, nepustí a nepovolí ani při dlouhodobém používání. Zaručuje tak spolehlivou ochranu proti náhlému a nebezpečnému zavření.

Nože vyrábí již 150 let

Příští rok oslaví firma MAM již 150 let od svého vzniku. Otcem a zakladatelem byl Manuel Antonio Martins, jehož iniciály daly značce jméno. Firma je stále v majetku rodiny a tak na Manuelovu práci navazuje již pátá generace jeho potomků. Tradiční rodinná firma.

 

Každý nůž i nožík MAM přichází na svět ve vesničce Palaçoulo, poblíž města Miranda do Douro v severovýchodní části Portugalska. Tam probíhá celá výroba, která navíc obsahuje vysoký podíl nenahraditelné ruční práce. Některé výrobní postupy a konstrukční řešení jsou zcela unikátní a patenty chráněné. To se týká mimo jiné již zmiňované i unikátní pojistky.

K výrobě nožů jsou použity pouze ty nejkvalitnější materiály. Ocel je dovážena z Německa a pro dosažení co možná nejlepších vlastností čepelí obsahuje i křemík, karbon, molybden a vanadium. Díky tomu je pak pružná a zároveň velmi tvrdá. Na Rockwellově stupnici dosahuje hodnot 57 – 59 stupňů. Čepele několika modelů jsou navíc opatřeny i titanovou vrstvu v nezaměnitelné bronzové nebo černé barvě.


 

Dřevo dodává každému noži specifické charisma a ten pocit v dlani je pak úplně jiný v porovnání s plastovými noži. Než se ze dřeva stane rukojeť, projde velmi přísným výběrem. K výrobě se zásadně používají tvrdá a odolná dřeva. Světlý buk, tmavě hnědá až červená bubinga a hlaďounká oliva s krásnou výraznou kresbou. Při výrobě se rukojeť lakuje a to dokonce čtyřikrát, pokaždé jiným typem laku. Tím se dosáhne maximální odolnosti a trvanlivosti, dřevo je tak chráněné proti mechanickému poškození a vlhku.

Široký sortiment a záruka 10 let

V sortimentu naleznete několik kolekcí, které se navzájem liší tvarem rukojetí. Každá kolekce obsahuje několik délek čepelí a rukojetí. Můžete si tak vybrat ten svůj nůž, který vám ideálně padne do ruky. Někdo si zamiluje Traditional, odkazující svým minimalistickým provedením na počátky výroby, někomu sedne lépe do ruky anatomický tvar kolekcí Sportive nebo Douro a někomu bude více vyhovovat zaoblený tvar rukojetí Ibérica. Nejen sběratele pak upoutá dárkové provedení titanových modelů. Výrobce myslel i na houbaře a v kolekci naleznete dokonce i jeden multitool – nůž s vidličkou.

O velkém důrazu na kvalitu každého jednotlivého produktu svědčí i to, že ke svému noži dostanete 10 let záruku! To ukazuje na to, jak výrobce ve své produkty věří. Dalším příjemným benefitem je pak i překvapivě nízká cena.

Zpět do obchodu