Jak vybrat vhodnou jógamatku

Jak vybrat vhodnou jógamatku

Jóga je cvičení nejen pro pohodu tělesnou, ale i duchovní. Vaše mysl by se při józe měla soustředit pouze na správné provedení cviků, dýchání a vnímání těla a měli byste se co nejméně nechat rozptylovat okolními vlivy.

Výběr správné jógamatky (někdy yogamat) je tedy velmi důležitý i proto, abyste se při cvičení cítili skvěle a nerušilo vás to, že vás při některých ásánách (polohách) tlačí koleno nebo se kloužou chodidla.

Na trhu je obrovský výběr jógamatek a je proto nutné zvážit několik klíčových aspektů, které hrají při výběru roli. Před nákupem si tedy musíte položit několik důležitých otázek, které vám pak pomohou zvolit správný model.

 yoga1_clanek

  1. Jak často chcete cvičit a kolik chcete investovat?

Jste-li začátečník a ještě vlastně ani nevíte, jestli se józe budete věnovat opravdu intenzivně, je asi zbytečné investovat do nákupu jógamatky velkou částku. Základní modely jsou vyrobeny z PVC (polyvinylchlorid) nebo PE (polyester) a od značky YATE se dají pořídit od 330,- Kč.

Pokud to už myslíte s cvičením vážně a chcete odolnější a pohodlnější jógamatku, budete určitě spokojeni s některým z modelů z TPE (termoplastický elastomer). Jedná se o měkké lehké jógamatky, které jsou velmi měkké, pohodlné a nekloužou.

Mezi prémiové jógamatky patří modely vyrobené z přírodní gumy a kaučuku. Jejich pořizovací cena je vyšší, začíná kolem 1.000,- Kč. Moderní a designově zajímavé jsou i jógamatky z korku.

yoga2_clanek 

  1. Na jakém povrchu plánujete nejčastěji cvičit?

Tloušťka jógamatky a její měkkost jsou základní kritéria pro výběr vzhledem k tvrdosti povrchu.

Budete-li cvičit jógu na zahradě na měkké trávě, na písčité pláži nebo doma na vysokém koberci, můžete zvolit tenkou lehkou jógamatku. Ideální je model z přírodní gumy o tloušťce 1 mm nebo základní levná jógamatka z PVC nebo PE pro začátečníky.

Jestli naopak preferujete cvičení na tvrdém podkladu, jako je plovoucí podlaha v obýváku, dlažba na terase nebo palubovka v tělocvičně, rozhodně si vyberte měkkou jógamatku s větší tloušťkou. Nejlépe nějaký model z TPE, kaučuku nebo 4 mm tlusté přírodní gumy.

yoga-mat

  1. Budete potřebovat jógamatku často přenášet a cestovat s ní?

Hmotnost jógamatky je dalším důležitým faktorem. Pokud cvičíte jógu doma, můžete si dovolit koupit těžší jógamatku. Jestliže ale na lekce jógy složitě cestujete městskou hromadnou dopravou, je nutné počítat s tím, že některé modely jógamatek váží i 3,5 kg a jejich časté přenášení by vám pak mohlo cvičení i znechutit.

Vždy je pak samozřejmě možné mít jednu „domácí“ a jednu lehce přenosnou jógamatku na cesty.

yoga4_clanek 

  1. Jaký druh jógy nebo cvičení preferujete?

Jestliže jste vyznavačem spíše statických ásán (Hatha jóga, Iyengar jóga, Sivananda jóga) a relaxačních a dechových cvičení, bude vám vyhovovat jógamatka s povrchem z mikrovlákna, které sice klouže o něco víc, ale je velmi příjemné na dotek.

Pro dynamické druhy jógy (Vinyasa jóga, Bikram jóga, Power jóga) je nutné zvolit jógamatku s neklouzavým povrchem, aby bylo možné cvičit efektivně a bezpečně. Vhodné jsou modely TPE, nebo kaučuková jógamatka s povrchem z PU (polyuretan).

 

Shrnutí

Pokud jste tedy začátečník, jezdíte MHD na skupinová cvičení do fitness centra nebo za dobrého počasí do parku, bude vám vyhovovat jógamatka z PVC nebo TPE. Všechny tyto typy jsou zastoupeny v nabídce značky YATE, mezi nejoblíbenější patří model UNIVERSE.

Jestliže cvičíte už nějakou dobu, většinou doma na plovoučce a věnujete se hlavně dynamickým druhům jógy, zvolíte nějaký prémiový model, který skvěle přilne k podlaze a můžete se spolehnout, že na něm neuklouznete ani při náročných cvicích, kdy se potřebujete na svou jógamatku stoprocentně spolehnout. Jedním z takových modelů je YATE HARMONY.      

Důležité je ale samozřejmě i to, jak jógamatka vypadá. Jedná se totiž zároveň i o bytový nebo módní doplněk. Proto je častým kritériem i to, jak jógamatka ladí s nábytkem nebo s oblečením. To totiž také ovlivňuje, jak se budete při cvičení cítit.

Zároveň byste neměli zapomínat ani na doplňky. Některé cviky usnadní nebo zefektivní yoga block nebo kruh na jógu, s neklouzavostí a hygienou pak pomůže speciální ručník na jógu.

 

Zpět do obchodu