1) Údržba
Péče o karimatky všech druhů je celkem jednoduchá. Při zašpinění obvykle stačí povrch otřít vlhkým hadrem a při větší špíně použít běžný saponát. Na samonafukovací a nafukovací karimatky určitě nepoužívejte žádné agresivní prostředky jako je benzin, Savo, toluen, ředidla a podobně (pozor, různá rozpouštědla v sobě mohou obsahovat i repelenty, spreje a další běžně používané prostředky). Rozpouštědla by mohla narušit nepropustnou fólii a karimatka by mohla začít ucházet.
2) Skladování
Pěnové karimatky obvykle nevyžadují žádné speciální podmínky pro skladování. Dobré je, aby byly v suchu (aby se na nich netvořily plísně) a aby nedocházelo k jejich mechanickému poškození (zejména ostrými předměty). Polyetylén je odolný i UV záření, takže světlo mu příliš nevadí, jedinou výjimkou jsou karimatky z nezesítěné pěny, které nejsou tolik odolné proti UV záření. Nezesítěné karimatky poznáte podle nerovnoměrné struktury buněk a jsou to ty nejlevnější výrobky na trhu. I ty ovšem za normálních podmínek bez problémů dobře slouží mnoho let. Pěnovým karimatkám také obecně nevadí vysoké teploty i okolo 100°C. Zde tvoří výjimku materiál EVA, který začíná být tvárný při cca 65°C. Při vyšších teplotách se může stát, že se do materiálu vytlačí gumičky a kolem 100°C se materiál může začít spékat. Proto je dobré dávat si pozor, když je EVA na slunci, nebo uzavřená v autě či ve stanu. 
Samonafukovací a nafukovací karimatky vyžadují o něco více péče, aby co nejdéle dobře sloužily. Nejhorší je, když člověk vyjede někam do přírody, a tam zjistí, že karimatka uchází. Doporučujeme tedy před každou cestou karimatku doma vyzkoušet, a to zejména, pokud byla delší dobu nepoužívaná. Základ pro dobré skladování je, že karimatka by měla být suchá zvenku i zevnitř a neměla by přijít do styku s ostrými předměty, ohněm a velkým horkem. Horko samo o sobě nevadí, ale způsobuje, že vzduch se rozpíná. Pokud je karimatka od večera nafouklá a přes den se teplota zvedne i o několik desítek stupňů, může vlivem rozpínajícího se vzduchu dojít k oddělení vrstev a tím k zničení výrobku (na povrchu se objeví boule). Samonafukovací karimatky také podléhají stárnutí. Působí ne ně UV záření, slaná voda, rozlité jídlo, dovnitř se nadýchají plísně, alkohol atd. Samostatnou kapitolou jsou domácí mazlíčci, kteří se rádi poperou s ventilem, nebo si karimatku označkují. Běžná životnost je asi 7 až 10 let. Hodně ale záleží na způsobu a četnosti používání a skladování. Skladovat doporučujeme určitě v suchu a temnu. Často vzniká otázka, jestli skladovat "samonafukovačku" rozloženou a nafouklou, nebo sbalenou. Skladování v rozloženém stavu má tu výhodu, že vnitřní pěna bude před sbalením na cestu "odpočatá" a při rozbalení na cestách se bude sama dobře nafukovat. Pokud bude karimatka během skladování sbalená, bude vnitřní pěna "unavená" a karimatku budete muset nejspíš nafouknout ústy nebo pumpou.