Místo: Nepál, údolí Arun, sedlo Salpha Bhanjyang (3358m), sedlo Hurhure (4286m), Mera peak
(6476m), sedlo Zatrwa La (4620m).
Termín: 23.4. – 12.5.2025
Povětrnostní podmínky při testu: různé, teploty od -15°C do +32°C, slunce, déšť, sníh
Celkový popis testování: testování probíhalo průběžně během treku údolím Arun z vesnice Pheda přes sedla Salpha Bhanjyang (3358m) a Hurhure (4286m) do vesničky Kothe, kde jsme se napojili na hlavní trasu k Mera peaku. Údolím do poslední vesničky pod Mera peak Khare (5000m) a následně na vrchol Mera peak (6476m). Zpět přes Kothe, sedlo Zatrwa La (4620m) do Lukly (2800m).
Podnebí: z počátku teplé a vlhké (subtropické), asi po týdnu jsme se dostaly do oblasti vysokých hor nad 3500
m.n.m., kde každý den pršelo, v noci sněžilo a teploty v noci klesaly pod bod mrazu.
Čelová lampa NAOS
Nepál není příliš elektrifikovaný, ale situace se postupně zlepšuje. Hodně domů už má solární panely a záložní baterie (nejčastěji autobaterie), které v noci rozsvítí aspoň jednu žárovku před domem. Údolí Arun tak v noci z výšky vypadalo jako nebe plné hvězd, jak před domy svítily žárovky. V domech se pak často svítí otevřeným ohněm, na kterém se zároveň vaří. Čelovka je tedy v Nepálu nepostradatelný doplněk pro přežití i na cesty v noci na WC. Průchody dveří jsou tak nízké, že jsme skoro všichni měli boule a oděrky na hlavě. Naši průvodci doporučovali, abychom si vzali čelovky, které se napájí alkalickými bateriemi, a to ze dvou důvodů:
1) alkalické baterie mají vyšší kapacitu než dobíjecí
2) ne vždy je možné baterie dobít, takže je jednodušší mít s sebou náhradní baterie na výměnu.
Rozhodl jsem se, že vyzkouším naši stále ještě relativní novinku, čelovku NAOS. Ta je sice napájena akumulátorem 18650, ale ten se dá buď dobít přes USB-C kabel, který jsem stejně měl kvůli telefonu, nebo je možné ho vyměnit za nabitý akumulátor. Vzal jsem tedy dva náhradní akumulátory na výměnu. Nakonec jsem potřeboval jen jeden akumulátor. Je pravda, že jsme nedělali žádné noční pochody a v lodžiích většinou nějaké světlo bylo. Čelovky jsme potřebovali jen na svícení v pokojích, na cestu na WC (což při aklimatizaci může být klidně 4x za noc) a na čtení. Večer není co dělat, tak jsme si každý den asi půl hodiny před spaním četli. No, někdy to bylo během pěti minut čtení se zavřeným a očima a po hodině spaní mě probudil kolega, abych vypl čelovku. Nejdéle v kuse jsme je použili večer ve výškovém táboře, a při výstupu na vrchol. NAOS je skvělá čelovka a na trekking v horách víc než dostačující. Využil jsem v podstatě jen nejnižší výkon, protože víc nebylo potřeba a zároveň jsem tím šetřil baterii. Vzít si NAOS byla tedy skvělá volba.
Parametry:
Materiál - hliníkové tělo
Světelný tok - 1100 lm
Doba svícení - cca 6 hodin
Doba nabíjení - 4 hodiny
Baterie - dobíjecí baterie LI-Ion 18650 2000mA
Dobíjení - Kabel USB / USB-C
Barva - černá
Plusy
+ Jednoduché dobití akumulátoru pomocí univerzálního USB-C
+ Dlouhá výdrž akumulátoru - cca 6 hodin (odvíjí se od používaného režimu svícení)
+ Velmi výkonná
+ jednoduché použití
+ 5 různých režimů svícení
+ Voděodolná (IP67)
Minusy
- pro běh nebo jiný sport s otřesy je trochu těžší
Závěrečné hodnocení
Čelovka NAOS mě příjemně překvapila, protože jsem nečekal že akumulátor bude mít na jedno nabití tak dlouhou výdrž. V podstatě by mi stačil jen jeden akumulátor, který bych v případě potřeby nabil. Čelovka splnila mé očekávání, takže jsem byl s produktem nadmíru spokojený.